CRM Neden Önemlidir?

CRM Neden Önemlidir?
2 Ocak 2020

CRM, “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelen “Customer Relationship Management” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamının tam karşılığını veren bu sistemin en büyük avantajlarından biri, firmaların hem müşterileri hem de potansiyel müşterileri ile olan ilişkilerini yönetebilmelerini sağlamasıdır.

CRM kullanımı sayesinde firmanıza ait tüm satışlarınızın, satış fırsatlarınızın ve müşterilerinizin yönetimi sizin kontrolünüzde olmaktadır. Sistemde kayıtlı bilgilerden, hem daha önceki satışlarınızdan elde ettiğiniz kar hesabını görüp hem de müşterilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni satış stratejileri geliştirebilirsiniz. Müşterilerinizle ilgilenen satış yöntecilerinizin sisteme girdiği notlar doğrultusunda, hangi müşterilerinize hangi kampanyayı sunacağınızı hangi müşterilerinize de hangi ürünlerinizi göstereceğinizi rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede doğru müşteriye doğru ürün ve hizmetle giderek satış oranınızı yükseltmiş olacaksınız.

CRM ile Müşteri İlişkilerinizi Kuvvetlendirin!

Bu sistemi, satış fırsatının yanında müşterileriniz ile olan ilişkilerinizi kuvvetlendirmek için de kullanabilirsiniz. Sisteme kayıtlı müşteri bilgilerinden yola çıkarak doğum günü, kadınlar günü ve bayram gibi özel günlerde firmanızı hatırlatmak hem marka bilinirliğinizi artıracak hem de müşterilerinize, onlara ne kadar değer verdiğinizi göstererek firmanıza olan güven ve bağlılık duymalarını sağlayacaktır.

Kısacası CRM, bir firmanın tüm çalışma geçmişini aynı zamanda da gelecekteki satış fırsatlarını net bir şekilde sunan ve kullanan firmalar için büyük avantaj sağlayan bir sistemdir.

DİĞER YAZILAR


Neden Dijital Pazarlama?
Neden Dijital Pazarlama?
2 Ocak 2020

Dijital pazarlama, firmaların kullanıcı kitlelerine online kaynaklar ve internet aracılığıyla ulaşabilmesidir. SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu),...

Neden SEO Yapılmalıdır?
Neden SEO Yapılmalıdır?
1 Ocak 2020

SEO Nedir? Neden SEO Yapılmalıdır? SEO, Türkçe olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. İngilizce olarak da “Search Engine Optimization”...