Neden SEO Yapılmalıdır?

Neden SEO Yapılmalıdır?
1 Ocak 2020

SEO Nedir? Neden SEO Yapılmalıdır?

SEO, Türkçe olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. İngilizce olarak da “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır. SEO, uygulandığı internet sitelerinin veya sayfaların, arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmaların tamamı olarak tanımlanmaktadır.

SEO çalışmalarını gerçekleştiren bir web sitesi, arama motorlarında üst sıralarda yer alacağından dolayı hem sitenin ziyaretçi sayısını arttırmış hem de sitede yer alan tüm ürün, hizmet ve bilgilerin çok daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamış olacaktır. Bu şekilde de popülaritesini arttırarak daha çok kazanç elde edecektir.

SEO Analizi Nasıl Çıkartılır?

SEO analizi, internet sitesinin performansı ölçmek, sitedeki eksik ya da hatalı yerler belirlemek ve gerekli düzenlemeleri yaparak internet sitesini arama motorlarında üst sıralara taşımak için yapılmaktadır. Yapılan başlıca analizler aşağıdaki gibidir;

  1. Site İçi Analiz
  2. Site Dışı Analiz
  3. Rakip Analizi

Site İçi SEO

Sitedeki tüm sayfa, başlık ve açıklamaların belirlenen anahtar kelimelerle birlikte SEO’ya uygun düzenlenmesi gerekmektedir.

İnternet sitesi ne kadar hızlı açılır, kullanıcı site içerisindeki sayfalar arası ne kadar hızlı ilerlerse o kadar memnun kalır ve site içerisinde o kadar uzun kalır. Bu da internet sitesinin kalite puanının artmasını sağlayan önemli etkenlerden biridir

Kalite puanını etkileyen kriterlerden biri de internet sitesinin kullanıcı dostu olarak hazırlanıp hazırlanmadığıdır. Her yaşın her kitlenin siteyi rahat bir şekilde kullanabiliyor olması gerekmektedir.

Site Dışı SEO

Site dışı çalışmalar sonucunda popüler web siteleri, sayfalarında çalışma yapılan sitenin linkine yer verir. Bu şekilde SEO çalışması gerçekleştirilen web sitesi “backlink” almış olur. Ve bu da bir web sitesi için büyük önem taşımaktadır.

Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için, sitedeki içerikleri site kullanıcılarında paylaşma isteği uyandıracak şekilde kaliteli ve doğal yazmak gerekmektedir.

Rakip Analizi

SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için rakip analizinin yapılması, strateji açısından yol gösterici olabildiği gibi çalışma yapılan internet sitesindeki eksik ya da yanlış olan alanları bulma konusunda da yardımcı olmaktadır.

Rakiplerin neler yaptıklarını görmek, onların ne kadar güçlü olduklarını anlamak ve onların önüne geçebilmek için neler yapabileceğimizi bulmak internet sitesini adım adım ileri götürecektir.

DİĞER YAZILAR


Neden Dijital Pazarlama?
Neden Dijital Pazarlama?
2 Ocak 2020

Dijital pazarlama, firmaların kullanıcı kitlelerine online kaynaklar ve internet aracılığıyla ulaşabilmesidir. SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu),...

CRM Neden Önemlidir?
CRM Neden Önemlidir?
2 Ocak 2020

CRM, “Müşteri İlişkileri Yönetimi” anlamına gelen “Customer Relationship Management” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Türkçe anlamının tam karşılığını veren bu sistemin...